Skarifikácia Strojom - Hlbšie Prerezávanie

 

 

Skarifikáciu možno charakterizovať ako hlbšiu vertikutáciu, resp. prerezávanie. Cieľom je odstránenie plsti a stariny rotujúcim nožovým ústrojenstvom hrubým 1 – 3 mm, ktoré zasahuje do hĺbky 5 – 12 mm. Nakoľko ide o agresívnu operáciu, treba ju vykonávať v priaznivých podmienkach a na menej opotrebovaných trávnikoch.

Skarifikácia je operácia, ktorú možno charakterizovať ako hlbšiu vertikutáciu. Ide o prerezávanie do väčšej hĺbky 5 – 12 mm. Vykonáva sa s cieľom odstránenia plsti a odumretých rastlinných zvyškov, keďže tieto vytvárajú na povrchu pôdy nepriepustnú vrstvu pre vzduch, čo môže mať negatívny dopad na zdravotný stav trávnika. Jej výsledkom je na jednej strane odstránenie plsti a prevzdušnenie povrchovej vrstvy substrátu, avšak na druhej strane spôsobuje väčšie poškodenie rastlín. Skarifikovať sa odporúča hlavne v priaznivých podmienkach, kedy trávnik nie je príliš opotrebovaný, a kde možno hnojiť a je k dispozícii závlaha. Trávnik sa po skarifikácii zapieskuje, pohnojí a do prerezanej pôdy sa zrealizuje dosev kvalitným osivom (ak ide o silnejšie zaťažované trávniky napr. športové, odporúča sa dosiať osivom s vyšším obsahom mätonohu trváceho, ktorého osivo rýchlo klíči). Potom trávnik ľahko zavalcujeme a udržujeme vlhký, až kým nám nevyklíči semeno.

Skarifikácia sa vykonáva počas sucha v letnom období alebo na jeseň.

Stroje na vykonávanie skarifikácie

Ak chcete skarifikáciu vykonávať, máte na výber z viacerých strojov dostupných na trhu. Skarifikáciu prevádzame strojmi, ktoré sú na to určené, lebo pri tom dochádza k väčšiemu opotrebeniu materiálu. Pracovné ústrojenstvo je rovnaké ako pri vertikutátoroch. Majú rotujúce nožové ústrojenstvo Rozdielna je vzdialenosť medzi nožmi, a to 18 mm a ich hrúbka je v rozmedzí 1 – 3 mm. Väčšinou sa však odporúčajú 2 mm hrubé nože, ktoré by mali penetrovať do pôdy pod vrstvou plsti (5 – 12 mm). Dôležité je to z hľadiska toho, že pri následnom doseve musíme zabezpečiť, aby vysiate osivo bolo v kontakte s vrstvou pôdy, pretože bez daného kontaktu by mohlo osivo klíčiť pomaly. Hĺbka prerezávania sa dá pri niektorých typoch nadstaviť až na hĺbku 15 – 25 mm. Pre zber odstránenej stariny zvyknú byť tieto stroje vybavené aj zberacím košom.